A te történeted
visiteger.com
Eger Turisztikai Honlapja

Nagy-Eged hegy

Eger belvárosától északkeletre csaknem szigetszerűen emelkedik ki a környezetéből a Nagy-Eged hegy, melynek képe éppúgy összeforrt a várossal, mint a minaret vagy a templomok tornyai és lankáinak látványa minden hazatérő egrinek megdobogtatja a szívét.

Hogy jutunk fel?

Az 536 m magas Nagy-Egedre érdemes túrázni, ugyanis tetejéről páratlan panoráma nyílik Egerre és a Bükkre, de tiszta időben láthatjuk a Mátrát és akár a Tisza-tó csillogó víztükrét is. Ha a túra mellett döntünk, akkor az Egervár vasúti megállótól induló piros sáv turistajelzésen, mintegy 5 kilométer gyaloglás és majd 400 méter szintemelkedés leküzdése után szűk 2 óra alatt elérjük az Eged-hegy tetejét. Bárki könnyedén teljesíteni tudja ezt a túrát, legfeljebb este már nem lesz gondja az elalvással. Az útvonal jól járható, de vannak benne köves, esős időben csúszós-sáros szakaszok. Túrázási tapasztalat nem szükséges, de megfelelő lábbeli használata erősen ajánlott.

Ha esetleg valaki mégis úgy érzi, hogy sok az oda-vissza, összesen 10 kilométer és kicsit rövidebb úton szeretne feljutni az Egedre, annak sem kell elkeserednie, ugyanis a Noszvaj felé közlekedő autóbuszokkal a Csomóstanya elnevezésű megállóig – azaz az Eged-hegy aljáig – el lehet utazni és innen már csupán 2 kilométer a hegy teteje. Természetesen itt visszafelé is van egy megálló, így nem kell Egerig elgyalogolni, de ez esetben jó előre tájékozódjunk a menetrenddel kapcsolatban, ugyanis hétvégente csupán óránként járnak erre a buszok.

Hazánk legmagasabban fekvő szőlő-termőterülete

Az Eged jelentős természetvédelmi szempontból és mivel átmeneti terület az Alföld és a Bükk között, így rendkívül fajgazdag. Számos olyan állat, illetve növényfaj is található, mely a mediterrán, illetve a szubmediterrán területen honos. A hegyre felvezető út a Bükk egyik legvarázslatosabb karsztbokorerdejébe vezet, mely ősszel, a narancsillatú cserszömörcének köszönhetően tűzvörösen „izzik”.

Hasonlóan szép látványt nyújt ősszel a hegy déli oldalán felkapaszkodó szőlők rengetege is, mely az ország legmagasabban fekvő szőlő-termőterülete. A hegy az egri borászok szerint hazánk legjobb szőlő-termőterülete: ideális a dőlése és a napsugarak beesési szöge közelít a merőlegeshez. Az itt termelt borok karaktere ezen okok és a hegy mészkő alapkőzete miatt nagyban különbözik a borvidék más boraitól. Higgyünk az egri borászoknak és kóstoljunk a Nagy-Egedről származó borokat.

Hasznos tanácsok túrázóknak!

  • Vigyünk magunkkal ivóvizet, megfelelő öltözéket.
  • Ha tehetjük, mindig vigyünk magunkkal mobiltelefont.
  • A jelzett turistaútról ne térjünk le!
  • Hosszabb túra esetén hallgassuk meg az időjárás előrejelzést.
  • Sötétedés előtt ne induljunk hosszabb útra, az indulás és érkezés idejét előre tervezzük meg!

Megnyitás térképen

Ezek is érdekelhetnek