A rendezvény a közelmúltban kialakult rendkívüli időjárási helyzet miatt elmarad, a programokat egy későbbi időpontban tervezik megtartani.
150 éves Eger városának tűzoltósága.
Százötven éve, 1874. július 12-én egy tűzeset hívta életre az „Egri Önkéntes Tűzoltó Egyletet”, amikor a Minorita templommal szemben lévő piactér – a mai Dobó tér területe – leégett. Az évforduló alkalmából szervezett több helyszínes ünnepi rendezvénysorozattal tisztelegnek a múlt tűzoltói előtt, bemutatják a régi és új eszközöket, felszereléseket, tűzoltó járműveket, köszönetet mondanak azoknak a tűzoltóknak, akik nap, mint nap a lakosság biztonságát szolgálják.
Egész napos ingyenes rendezvény 9-17 óra között a Dobó István téren!
Programok
- A katasztrófavédelem és a tűzoltók munkáját bemutató sátor
- Gépjárműtechnikai bemutató
- Tűzmegelőzési Bizottság sátra
- Füstsátor
- Egri élményséta
- VR szemüveg bemutató
- Csizmadobó, tömlőgurító verseny
- Arcfestés, hajfonás
- Tűzoltó locsolójáték
- Olaj- és tálcatűz oltási bemutató
- Kéményseprők bemutatója
- Kiállítások
Részletes program a plakáton!
Egy kis történelem
Egerben egy tűzvész adta meg a végső lökést a tűzoltó egylet megalakulásához. 1874. július 3-án keletkezett tűzben a mai Dobó-tér északi oldala égett le tetemes károkat okozva, melyek becsült értéke összesen 24 ezer forintra volt tehető. A város polgárai csak tehetetlenül nézték a tűz pusztítását, ezért nélkülözhetetlenné vált egy szervezet, a megfeleleő eszközökkel rendelkező tűzoltó – testület. Az elmúlt évtizedek igazolták a kisebb- nagyobb tűzesetek pedig bebizonyították a tűzoltóság fontosságát.
A tűz után hat nappal, július 9-én a város akkori főorvosa, dr. Danilovich Pál a városházán értekezletet hívott össze egy Egerben alakítandó önkéntes tűzoltó egylet szervezése ügyében, amely 1874. július 12-én Egri Önkéntes Tűzoltó Egylet néven kimondta megalakulását. A közgyűlés által elfogadott alapszabályok a belügyminiszterhez felterjesztve a 31884/74 sz. rendelettel nyertek jóváhagyást.
Azóta a tűzoltóság folyamatosan fejlődött, alkalmazkodott az új kihívásokhoz, és mindvégig hű maradt eredeti küldetéséhez: az élet és az értékek megóvásához. Az eltelt másfél évszázad során tűzoltóink számtalan alkalommal bizonyították bátorságukat és szakértelmüket, legyen szó tűzesetekről, természeti katasztrófákról, vagy éppen mindennapi balesetekről. Az ő önfeláldozó munkájuk, kitartásuk és emberségük példaképpé vált mindannyiunk számára.
Az akkori város mindenkori vezetői hol pénzzel, hol eszközökkel igyekeztek támogatni a tűzoltókat.1945. év végén kormányrendelettel szüntették meg az egyletet, majd megalakult a több évtizeden át működő „állami tűzoltóság”. Az egykori lovaskocsin érkező emberéletet mentő tűzoltók jelszava: „Közjóért Becsületből!”
A hivatásos tűzoltók felügyelete, irányítása többször változott az idők során, de ezek a változások soha nem érintették a tűzoltok munkájának lényegét: mindenkor hivatásukat szolgálták és szolgálják. A régi Tűzoltó téri laktanya mára már az Észak – Magyarországi régió tűzoltó múzeuma.A mai tűzoltó laktanya felett is csak nem négy évtized telt már el, mely Dr. Danilovics Pál az „Egri Önkéntes Tűzoltó - Egylet” alapítójának nevét viseli. Napjainkban az Egri Hivatásos Tűzoltó- parancsnokság működési területe – ahová tűz esetén, vagy más rendkívüli tűzoltói beavatkozást igénylő esemény bekövetkezésekor elsőként kell a helyszínre vonulniuk, - 64 településre terjed ki.
Az elkövetkező esztendők új és egyre nehezebb feladatok elé állítják a tűzoltókat. A tűzoltó csak szellemileg és fizikailag jól felkészült és hivatását szerető ember lehet. Azoknak, akik továbbra is végzik ezt az egész embert kívánó szolgálatot a munkájukhoz sok erő és egészség szükséges. Az Egri Tűzoltóság története nem csupán a tűzoltók története, hanem mindannyiunké. Azé a közösségé, amely mindig számíthatott rájuk a legnehezebb időkben is. Köszönjük mindazoknak, akik az elmúlt 150 év során hozzájárultak ehhez a nemes feladathoz, legyenek azok tűzoltók, családtagok, barátok vagy támogatóink.
A programváltozás joga fenntartva.