Spacemaking - A tér megtalálása - kiállítás

Spacemaking - A tér megtalálása

Vera Molnar és Reigl Judit a II. világháború után települtek Franciaországba és nemcsak a francia, de elsődlegesen az európai kultúra megkerülhetetlen művészeti szereplőivé váltak. Reigl a szürrealista és a gesztus alapú absztrakció összhangba hozásával vált világhírűvé az 1950-es évek után. Műveit többek között a párizsi Centre Pompidou és a New York-i MoMA őrzi. A tavaly elhunyt Vera Molnar a számítógépes művészet úttörőjének tekinthető, idén a Pompidou rendezett műveiből gigatárlatot. Kucsora Márta és Vilim Kati a nonfiguratív művészet középgenerációja, Vilim húsz éve él New Yorkban az amerikai kortárs művészet aktív résztvevőjeként. Kucsora az elmúlt években többszörösen szerepelt kiállításokon Európán Ázsiában és az USA-ban.
A tárlat a megszokottól eltérő módon vizsgálja az elvont művészet világát és a négy női alkotó gondolkodását. A New York-i MoMa Making Space című kiállításának címére és koncepcióra reflektálva, – amely a női művészek térnyerését és az elmúlt ötven évben tett markáns, szociális alapú művészeti kérdéseket járta körbe – az egri tárlat nemcsak a női művészek fontosságát fókuszba helyező művészeti gondolkodás egyik példája kíván lenni, hanem az elmúlt évtizedek művészetének fő problémaköreit vizsgálja.
A kiállítás nem hatásmechnizmusok bemutatására épül, és nem művészeti párhuzamokat helyez a középpontba, hanem olyan jelenségeket analizál, mint például a térélmény megváltozása, a festészeti alkotásmód performatívvá válása, a virtualitásra és az információs társadalomra adott reakciónk és a természettel való viszonyunk. Hiszen Reigl Judit és Kucsora Márta az alkotási folyamat során változtatta meg a térélményt, így külső erőket (gravitáció, különböző eszközök, a test, a mozdulat) bevonva, és a vászonnal való közvetlen kapcsolatot feloldva a műalkotás létrejöttét gondolta újra. Vera Molnár és Vilim Kati a számítógépes kultúra befogadóra gyakorolt hatásával, a teremtett/generált térérzéttel és a tér, idő és szín hármasával variál.
Reigl Judit festményeit az MNB Arts&Culture, míg Vera Molnár képeit Offenbächer Ferenc kölcsönzi.Kucsora Márta művei a monumentális Budapest Art Factory terében születtek meg, elsőként Egerben láthatja őket a publikum. Míg Vilim Kati munkásságból nemcsak hazai magángyűjtemények kölcsönöznek, de egyenesen New York-i stúdiójából is érkeznek friss alkotások.

Borítón: Reigl Judit: Folyamat, 1975. vegyes technika, vászon. Az MNB Arts and Culture jóvoltából

Plakát

Facebook esemény






Termálfürdő

Petőfi tér 2.

Szépasszony-völgy

Egerszalók

Török fürdő

Fürdő utca 3.

Szilvásvárad

Szarvaskő