Alkotói szabadság a Várban
Az őszi szünetben a múzeum kinyitja kapuit az alkotni vágyó kicsik és nagyok előtt, hogy több generáció, családi körben tudjon közös élményeket szerezni.
A két nap során olyan foglalkozásokkal találkozhatnak az érdeklődők, amelyek múzeumi műtárgyakat felidézve alkotói folyamat révén kerülnek bemutatásra. Felidézzük a bélapátfalvi keménycserépgyár motívumkincseit, kipróbálhatják a kékfestés technikáját, növényi tintával festhetnek és pajzsot tervezhetnek címerképekkel.
Október 28. 9:00 - 15:00
Bélapátfalvi keménycserép – Tányérfestés
A bélapátfalvi keménycserépgyár közel 100 évig az ország egyik legjelentősebb üzeme volt. A foglalkozáson résztvevők megismerhetik a gyár történetét, edényjegyeit, díszítési stílusait. Eredeti motívumok alapján a díszítőfestés műhelytitkainak megismerése után megfesthetik saját tányérjukat.
Kékfestés
A kékfestős eljárás a 18-19. században széles körben elterjedt népművészetünkben. Férfi és női paraszti viseletek, háztartási textíliák készültek ezzel az eljárással. 2018-ban felkerült az UNESCO szellemi kulturális örökség listájára a kékfestőmesterség. A céhes keretek között működő műhelyek munkafolyamatai, eszközei egyedi eljárásai kevésbé ismertek a nagyközönség előtt. A foglalkozáson jelen lévők megismerkedhetnek a kékfestés történetével, a Dobó István Vármúzeum által őrzött viseletekkel és nyomódúcokkal. Az alkotni vágyók kipróbálhatják az eljárás egy egyszerűbb változatát, ahol kék alapanyagra dolgozunk eredeti nyomódúcok segítségével.
Október 29. 9:00 - 15:00
Címeres pajzsfestés
Ezen az alkalmon a résztvevők megismerkednek a címerhasználat kialakulásával és történetével. Elemezzük a legfontosabb alkotóelemeket, a színeket, a mesteralakokat és a címerképeket. Külön figyelmet fordítunk az Egerben fontos szerepet játszó történelmi személyek címerábrázolásaira. Ezt követően mindenki megfestheti pajzsára a saját címerképét, a heraldika szabályait figyelembevéve.
Festés nővényi tintával
A múlt században még természetes volt a festőnövények ismerete. Sokan őrizték ezt a tudást, amely generációról generációra öröklődött. Papír, fa- illetve falfelületeket egyaránt festettek velük. A legtöbb festőnövény mindenki számára ismerős, de milyen színeket nyerhetünk segítségükkel? Mennyire tartósak ezek a színek? Ezen a napon lehetőséget biztosítunk arra, hogy az érdeklődők minél többféle növényi festéket kipróbáljanak az alkotásaik készítése közben.
Cím: Dobó István Vármúzeum, Várműhely,
Eger, Dobó utca 12.
Részvétel: 1500 Ft/fő
A szervezők a programváltoztatás jogát fenntartják.