A magyar bor történetei - Királyok kedvencétől a bikavérig

A Rubicon és a MKIK programsorozata bemutatja a magyar gazdasági siker különleges szereplőit a 19. század közepétől az I. világháborúig, és összehasonlítást kínál a kortárs vezető piaci szereplők meghívásával.

A bortermelés első nyomait régészeti feltárások azonosították a Kárpát-medencében, ezek alapján már Pannonia római hódítása előtt is folyt szőlőtermelés és borkészítés. A népvándorlások nagyobb késő-ókori hullámaiig számos helyszínen készült bor, elsősorban a Balaton-felvidék lejtőin. A honfoglalást követően a borkészítés tudományát valószínűleg külföldi betelepülő mesterek segítségével sikerült újra meghonosítani, ebben itáliai és burgundiai szerzetesek is részt vehettek. A 13. századi jogi források alapján már kialakult bortermelő birtokok voltak a Magyar Királyság területén.

A 15. században az Oszmán Birodalom – nagyobb háborúk között is aktív – határpusztító csapatainak köszönhető, hogy az értékes exportcikként ismert szerémségi bor termelése lehetetlenné vált. A magyar bortermelés túlélte a legtöbb történelmi válságot, azonban az Osztrák–Magyar Monarchia idején pusztító filoxéra- járvány miatt újra kellett teremteni a már akkor is jelentős történelmi múlttal bíró üzletágat.

Fedezze fel a válaszokat személyesen, a következő Rubicon-esten!

Meghívott szakértőink:

Az eseményen köszöntőt mond Dr. Bánhidy Péter, a Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke

A beszélgetést vezeti:

Időpont: 2025. 05. 15., 18:00

Helyszín: Juhász testvérek Pincészete (3300 Eger, Kőlyuki Pincesor 35.)

Az eseményen a részvétel díjtalan, regisztrációhoz kötött!

Regisztrálni a következő linken lehet:

Tovább az esemény weboldalára






Termálfürdő

Petőfi tér 2.

Szépasszony-völgy

Egerszalók

Török fürdő

Fürdő utca 3.

Szilvásvárad

Egri vár

Vár 1.