Egri Csillagok Sétánya

Tiszteletül azoknak, akik munkásságukkal, életművükkel hozzájárultak Eger város fejlődéséhez, hírnevének öregbítéséhez.

Díszkövekből álló sétány az Érsek utcán, melyet helyi hírességek tiszteletére hozott létre az Eger Sikeréért Egyesület. A sétány célja, hogy különleges elismerésben részesíthessék azokat a személyiségeket, akik munkásságukkal, életművükkel hozzájárultak Eger fejlődéséhez és hírnevének erősítéséhez. A kihelyezett csillagok száma évente gyarapodik!

1. csillag: Kovács Kati (énekesnő)

Kossuth-díjas énekművész, aki sok szállal, szorosan kötődik Egerhez. 2013 óta a város díszpolgára, elismerésre méltó hazai és nemzetközi karrierrel.

2. csillag: Olimpiai bajnok vízilabdázók

Négy, Egerhez kötődő olimpiai bajnok vízilabdázó csillaga. Biros Péter három alkalommal volt olimpiai bajnok, az Úszósportok Hírességek Csarnokának tagja. Szécsi Zoltán három alkalommal lett olimpiai bajnok, a Hirességek Csarnokának tagja. Madaras Norbert kétszeres olimpiai aranyérmes, a Magyar Köztársasági Érdemrend középkereszt tulajdonosa. Pócsik Dénes egyszeres olimpiai bajnok, a Magyar Népköztársaság Kiváló Sportolója.

3. csillag: Törőcsik Mari (színművésznő)

A Nemzet Színésze és a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, háromszoros Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas és Balázs Béla-díjas, Kossuth Nagydíjas magyar színművésznő, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.

4. csillag: Dr.Ringelhann György (politikus)

Dr. Ringelhann György tősgyökeres egri családban született 1941-ben. 1966-ban általános orvosi diplomát szerzett. Fiatal korában versenyszerűen sportolt, úszott és vízilabdázott. 1990-ben választották Eger polgármesterévé. Két cikluson át tudása legjavával szolgálta az egrieket. A város első szabadon választott vezetőjeként kiemelkedő szerepe volt az önkormányzatiság megteremtésében, a sportélet fejlesztésében. Polgármesterként nem pártokban gondolkodott, hanem a város egészében. Kiemelkedő munkája eredményeként a harmadik városi közgyűlés díszpolgárrá avatta, 1994-ben pedig a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjével tüntették ki.

5. csillag: Tordai Teri (színésznő)

1985-ban Jászai Mari-díjjal, 2012-ben Érdemes Művész-díjjal, 2015-ben Kiváló Művész-díjjal, 2018-ban pedig Kossuth-díjjal jutalmazták munkájáért.

6. csillag: Sike András (birkózó)

Eger szülötte 1977-től az Eger SE, majd 1982-től az FTC birkózója volt. Pályafutása legjelentősebb sikere az 1988. évi olimpián elért olimpiai bajnoki cím. Ebben az évben világkupa-győztes és Európa-bajnoki bronzérmes volt.

7. csillag: Prof. Dr. Bitskey István (akadémikus)

Az egyik egri uszoda névadójának, Bitskey Aladárnak a fia, Széchenyi-díjas irodalom- és művelődéstörténész, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, Eger és Debrecen díszpolgára.

8. csillag: Kopcsik Lajos (cukrászmester)

Oscar-díjas és Venesz-díjas, Guinness-rekorder cukrász, világ- és olimpiai bajnok cukrászmester, a Kopcsik Marcipánia névadója és vezető művésze, Eger és Sajószentpéter díszpolgára.

9. csillag: Koltai Lajos (operatőr)

Az 1970-es évek magyar operatőri művészetének egyik meghatározó alakja, Eger díszpolgára. Illés Györgyhöz való kötődése tette számára Egert második otthonává.

10. csillag: Csank János (mesteredző)

Labdarúgókapus, labdarúgó-edző, a magyar labdarúgó-válogatott volt szövetségi kapitánya. A Magyar Labdarúgó-szövetség mesteredzői címet adományozott a számára. 1983 és ’86 között az Eger volt a klubja, évenként 30, összesen 90 mérkőzésen keresztül.






PERCE Galéria - Műkereskedelem

Szent János utca 13.

Agria Park Bevásárlóközpont

Törvényház utca 4.

Legálfal

Leányka utca

Az Egri Bor Ünnepe

Érsekkert

Egri Látványtár

Hadnagy utca 6.

Kepes Intézet

Széchenyi István utca 16.